Kompletní nabídka oprav hlav válců

Opravujeme hlavy válců spalovacích motorů osobních automobilů a užitkových vozů přibližně do velikosti Avie. Mnoho poruch motorů od závad chlazení přes poruchy rozvodového mechanismu po zadření klikového hřídele začíná nebo končí poškozením hlavy válců. Vzhledem k tomu, že cena nové hlavy je podle typu od několika tisíc po mnoho desítek tisíc korun, ve většině případů se vyplatí hlavu opravit.

vymačkané uložení vstřikovače VW tdi PD

Opravujeme vymačkané uložení vstřikovačů nafty - motory VW, Škoda, Seat, Ford 1.9, 2.0, 2.5 tdi PD. Tato závada je obvyklá u motorů tdi PD s vyšším kilometrovým proběhem, způsobuje únik paliva do motorového oleje a obtížné starty.

před opravoupo opravě

tlakové zkoušky hlav válců

Těsnost chladícího systému zkoušíme jednoduchou, ale spolehlivou metodou – natlakováním hlavy stlačeným vzduchem a ponořením do vody - „systém píchlé kolo“ – případná trhlina se projeví únikem vzduchu trhlinou - „bubláním“. Jsme vybaveni přípravky pro natlakování všech běžně se vyskytujících typů motorů i mnoha motorů exotických, historických a podobně. Ve sporných případech jsme schopni tlakovou zkoušku provést za zvýšené teploty. Umíme trhliny diagnostikovat i jinými metodami, např. kapilární defektoskopií.

přípravky pro natlakováníhledání prasklin

↑ zpět nahoru

rovnání – frézování a broušení hlav

Hlava válců se při přehřátí motoru téměř vždy zkroutí a prohne. Takovou hlavu nelze namontovat zpět na motor, pokud by vůbec motor měl kompresi, během velmi krátké doby by se závada – porucha těsnění pod hlavou – opakovala. Maximální nerovnost dosedací plochy hlavy předepisovaná výrobci bývá kolem 0,02 mm. Toho lze dosáhnout buď broušením nebo frézováním hlavy.

zkroucená hlavafrézování

↑ zpět nahoru

frézování sedel ventilů

Pro opracování sedel ventilů používáme špičkový stroj francouzské firmy SERDI

stroj firmy SERDIstroj firmy SERDI - detail

Stejná technologie je používána automobilkami i v sériové výrobě, stroje se liší pouze použitím CNC řízení, princip je shodný. Sedla ventilů obrobená touto technologií již při montáži není třeba dále upravovat např. zabrušováním pomocí pasty a podobně. Sestava ventil–sedlo námi opracovaná těsní tak, jak je předána zákazníkovi.

↑ zpět nahoru

broušení ventilů

Ventily brousíme na standardní brusce na ventily.

↑ zpět nahoru

svařování hlav

Pokud je odlitek hlavy prasklý, jsme schopni ve většině případů tuto závadu odstranit svařováním. Po zjištění trhliny tlakovou zkouškou se trhlina odvrtá až na kořen. Poté je v ochranné atmosféře argonu metodou TIG místo trhliny navařen nový materiál a místo svaru je znovu obrobeno.

návar nového materiáluobrobení místa sváru

Dále jsou vsazena nová sedla atd. Po hrubém obrobení svarů je vždy znovu provedena tlaková zkouška pro vyloučení případných netěsností. Touto technologií lze snadno opravit i hlavy zdánlivě „na vyhození“, např. rozbité od upadlého ventilu nebo vypadlé předkomůrky.

hlava rozbitá od upadlého ventiluhlava rozbitá od upadlé předkomůrky

hlava potažená vrstvou karbonuLaik takto opravenou hlavu pozná pouze podle toho, že není potažena vrstvou karbonu. Na námi provedené svary hlav poskytujeme záruku 6 měsíců. Životnost takto opravené hlavy je v místě svaru za předpokladu normálního fungování ostatních částí motoru, chlazení a normálního provozu vozidla srovnatelná s novou hlavou.

↑ zpět nahoru

opravy závitů

kolmost a souosost osazení, dosedacích plochUmíme opravit stržené závity např. žhavicích svíček apod., závity zapalovacích svíček v některých případech opravíme i na vozidle. Při opravě závitu naší technologií zachováme původní funkčnost včetně kolmosti a souososti osazení, dosedacích ploch apod.

↑ zpět nahoru

oprava vedení zdvihátka

poškozené vedení zdvihátkaUmíme opravit poškozené vedení zdvihátka.

↑ zpět nahoru

oprava závitu vstřikovače

Při opravě závitu vstřikovače je nutno navařit nový materiál a závit znova obrobit.

navaření materiálu na závit vstřikovačeobrobení závitu vstřikovače

↑ zpět nahoru

sesazení hlav a seřízení ventilové vůle

ventilová vůle u hlavy Peugeot/Citroën 1.9d/tdNa přání umíme hlavu sesadit a seřídit ventilové vůle u hlav, kde se vůle seřizují výměnou podložek. Např. velmi rozšířený Peugeot/Citroën 1.9d/td

↑ zpět nahoru

uložení vačkového hřídele

vývrt vačkyDokážeme znovu svrtat uložení vačky v případě, že jsou poškozeny nebo ztraceny horní poloviny ložisek vačky. Na mnoho typů hlav máme odlitky „překladů“.
Upozornění: Překlady jsou VŽDY součástí hlavy, NEJSOU záměnné ani jednotlivé kusy překladů na jedné hlavě, ani je nelze použít z jiné hlavy!